دختران ۲ برابر پسران در زمان امتحان دچار استرس می‌شوند

دختران ۲ برابر پسران در زمان امتحان دچار استرس می‌شوند

روانشناسانان معتقدند دختران ۲ برابر پسران در زمان امتحان دچار استرس و اضطراب می‌شوند، چرا که آنها مسئولیت‌پذیرتر هستند و بیشتر نتیجه امتحان برایشان مهم است و متأسفانه این استرس بر روی عملکرد آنها تأثیر می‌گذارد.

فایق یوسفی، اظهار کرد: با رسیدن زمان امتحانات دانش‌آموزان و دانشجویان شرایط استرس‌زایی را تجربه می‌کنند، اضطراب امتحان پدیده‌ایی است که موجب شده تعداد زیادی از دانش‌آموزان و دانشجویان در زمان امتحان دچار مشکل شوند.

وی تصریح کرد: فردی که از نتیجه امتحان هراس و وحشت داشته باشد دچار یک سری نشانه‌های جسمی و روانی از جمله تپش قلب، وزوز گوش، تاری دید، خشکی دهان، تنگی نفس و احساس تهوع و استفراغ خواهد شد.

روانشناس و دانشیار دانشگاه علوم پزشکی کردستان، بیان کرد: وجود اندکی اضطراب می‌تواند تأثیر مثبتی بر فرآیند و تحول بخشی از زندگی انسان داشته باشد و فرصتی را برای افراد فراهم کند تا مکانیزم‌های سازشی خود را در صورت مواجه شدن با منابع اضطراب‌زا گسترش دهد.

دختران ۲ برابر پسران در زمان امتحان دچار استرس

دختران ۲ برابر پسران در زمان امتحان دچار استرس میشوند

یوسفی با بیان اینکه این اضطراب نه تنها هیچ ضرری برای رشد انسان ندارد بلکه امری سازنده و مفید است، افزود: در حالت غیرطبیعی یک نوع اضطراب مرضی (منفی) وجود دارد که عامل بسیاری از اختلالات شناختی، بدنی، ترس‌های غیرموجه و وحشت زدگی‌ها است و موجب مختل شدن عملکرد اشخاص می‌شود.

وی خاطرنشان کرد: نگرانی، اختلال خواب و اشتها، خالی شدن ذهن موقع امتحان، سردرد، شکم درد، تعریق زیاد، افزایش ضربان قلب، احساس سردرگمی، ناتوانی و افکار منفی از علائم و نشانه‌های اضطراب بیش از حد است.

این روانشناش ذکر کرد: دختران ۲ برابر پسران در زمان امتحان دچار استرس و اضطراب می‌شوند، چرا که دختران مسئولیت‌پذیرتر هستند و بیشتر نتیجه امتحان برایشان مهم است و متأسفانه این استرس بر روی عملکرد آنها تأثیر می‌گذارد.

یوسفی با اشاره به اینکه دختران دانشجو با وجود استرس و اضطراب امتحان، در برخی از مواقع نتیجه بهتری از پسران را کسب می‌کنند، ادامه داد: در این راستا روانشناسان بررسی کرده‌اند علت این مساله که دختران با وجود میزان اضطراب بالا، عملکرد تحصیلی بهتری نسبت به پسران دارند، وجود مسئولیت پذیری و سختکوشی آنان است.

وی گفت: در مواقع امتحان برخی از دانشجویان سرخود قرص مصرف می‌کنند لذا نباید بدون تجویز پزشک قرص‌های خاصی از جمله ریتالین و ترامادول استفاده شود چراکه عوارض جبران ناپذیری به دنبال دارد.

این روانشناس خاطرنشان کرد: تغذیه سالم، خواب کافی، کمک گرفتن از مشاوران دانشگاه، توجه نکردن به عملکرد دیگران، زمان مناسب برای مطالعه، آرام و خونسرد بودن در روز امتحان و افکار مثبت از راه کارهای غلبه بر استرس امتحان است.​

درباره نویسنده

ارسال دیدگاه